Jdi na obsah Jdi na menu
 


Veřejné vyjadřování názorů

14. 5. 2011

  Dlouho jsem přemýšlel, o čem budu svůj první článek, na tomto blogu Novinek, psát. Témat se nabízelo spousta, ale když jsem zjistil, že možná můj článek bude tím prvním zveřejněným v tomto projektu, nebo mezi prvními, neboť zdržením registrací zřejmě došlo k určitému prodlení, tak jsem začal přemýšlet o tématu, kterým je veřejné vyjádření názoru prostřednictvím médií.

   Když jsem si přečetl možnost blogovat na novinkách a pozorně prostudoval podmínky, za jakých se mohou lidé tohoto projektu zúčastnit, tak jsem si řekl, že je to konečně dobrý nápad pro ty, kteří chtějí seriózně presentovat své názory veřejně a přitom  nejsou novináři. A třeba ani nechtějí být novináři. Jenom by občas rádi vyjádřili svůj názor na různá témata. Sám jsem nějakou dobu novinářem byl, a i když už to dávno nedělám, mám chuť se některým tématům veřejně vyjádřit. Ano. Mohu napsat do novin, ale nemám jistotu, že to otisknou, tady si sám určím, co bude zveřejněno a co ne.

   Jak je vidět z komentářů k různým článkům na internetu, tak těch co mají potřebu vyjádřit své názory, těch je spousta. Ale. Ono je mnoho takových, kteří by chtěli křičet své názory, jenže nechtějí, aby se vědělo kdo ten názor křičí. Chtějí být tím někým v davu, nebo alespoň mít nějakou masku, popřípadě ikonku, za kterou by se schovali. Dříve se takové výkřiky objevovali na zdech a plotech, jako například: „Láďa miluje Máňu, Karel je estébák, Válka je vůl“ atd. Dnes jsou otevřené možnosti přes internet. Tam může každý psát co chce a navíc se nemusí podepsat. Je jedno, jestli se někdo podepíše anonym, schová se za ikonku, nebo se nepodepíše vůbec. Co je to za názor, za kterým se někdo skrývá a vlastně s ním nechce být spojován. Má takový názor vůbec nějaký význam? Vím, že tímto článkem asi proti sobě popudím silnou armádu anonymů, kteří se zúčastňují různých diskusí, k článkům všeho druhu. Občas se na některé diskuse dívám a čtu si je, ale kdykoli mne napadne na něco z toho reagovat, vždy se objeví některé příspěvky, které nemají s diskusí absolutně nic společného, což mne otráví natolik, že diskusi zavřu. Jde buď o jedince, kteří si svůj mindrák léčí napadáním a urážením ostatních zúčastněných, a nebo píší nesmysly, které s debatou ani s článkem nad ní, vůbec nesouvisí.

   Věřím však v tento projekt a proto se ho také účastním. A určitě nebudu sám, kdo se nebojí vyjadřovat své názory a pak se pod nimi podepsat. Věřím, že se najde mnoho slušných přispěvovatelů, kteří naopak mohou svým publikováním server Novinek oživit. A mohou ve svém článku kritizovat co se jim nelíbí, třeba i vládu, jen tím, že jsou pod to podepsaní, musí nést i odpovědnost za své vyjádření.

   Sám se těším, až se rubriky začnou plnit příspěvky. Je to určitá možnost. A kdo ji nechce využívat, ať to prostě nedělá. Ten kdo k takové šanci přistoupí seriózně, ten má otevřené možnosti. Spojení zpravodajského serveru a blogů může jen prospět.

 

 

Vladimír Samiec

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář