Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pavel Frýbort

20. 2. 2009
Pavel Frýbort ( * 20.5.1946 v Liberci – 27.3.2007 v Praze )
 
 
Spisovatel Pavel Frýbort je autorem celé řádky knih, a i když mezi jeho knihami je např. i příběh „Jen jednou dostat šanci“ a klukovi, který svůj volný čas tráví v blízkosti techniků skupiny Katapult a sní o tom jaké je to stát na jevišti obdivován fanynkami, jeho hlavní tvorba by se dala zařadit do oblasti kriminálního dramatu.
   Vůbec nejznámější je nejspíše jeho román Vekslák, který vydal poprvé v roce 1988, tedy ještě v době socialismu. Po roce 1989 se jeho román dočká nejen filmového zpracování, ale hlavně literárního pokračování Vekslák 2, aneb Malý český bordel. Vydáno 1993. V roce 1995 je tu opět další pokračování Vekslák 3, aneb Po nás potopa a v roce 1997 již čtvrté pokračování příběhů bývalého veksláka Michala Najmana v knize Válka policajtů.
   Pavel Frýbort se však nesoustředí ve své tvorbě jen na jednoho hrdinu, a tak se v některých jeho dalších knihách setkáváme s kriminalistou Honzou Jarešem, který svým přístupem hodně vadí nejen zločincům, ale i některým kolegům. V knize s názvem Power Play, která má i svou filmovou podobu, i když značně přepracovanou, pod titulem Divoká svině, se snaží nekompromisně zločincům šlapat na paty a přitom postupně zjišťuje, že není přesně jasné kdo na které straně barikády stojí.  V hlavních rolích filmové podoby hráli O.Pavelka a M.Vašut.
    Knihy Bodyguard, nebo Dohazovač jsou pak volným pokračováním osudů již bývalého policisty Jareše, který je zároveň vystudovaný právník ale také vyhozený a odsouzený policista, jenž ví o životě své. A tak si ani on nebere žádné servítky.
   Další nosnou postavou knih Pavla Frýborta je bývalý reportér, který v době, kdy ještě pracoval jako novinář, v knize Reportér ( 2001 ), se dostal k informacím, které byly  bombou, posléze však zjistí, že byly bombou, kterou drží v ruce o sám a která ho smete. V dalších volných pokračováních je již bývalý reportér. Ať již v Městečko jako malované ( 2002 ), nebo Muž na prodej ( 2005 )
   Za zmínku stojí též knihy Poslední soud ( 1999 ), či Berunky ( 2000 ), které zase volně navazují právě na Poslední soud. Hlavním hrdinou je soukromý detektiv.
   Všechny hlavní postavy románů Pavla Frýborta jsou si něčím podobné. Každý jiným způsobem, pocházející ze zdánlivě jiného prostředí se svou důvěřivostí dostávají do prostředí, kde vládne silnější a hlavně bezohlednější. Často se z jejich snahy někomu pomoci stane snaha zachránit si vlastní život. I když se občas zdá, že jeho romány jsou až nereálné, vzhledem k počtu zabitých a vzhledem k organizovanosti a provázanosti zločinu s lidmi, kteří jsou v tak zvaných horních deseti tisících, často se člověk přesvědčí při sledování zpráv a tisku, že jeho popisy toho co se kolem nás děje, ale my se snažíme to nevnímat, jsou až hrůzně realistické. Jeho hrdinové jsou si podobní také tím, že jsou to samotáři, spoléhající se sami na sebe. Často naopak, když se s někým spojí nakonec zjistí, že hlavní nepřítel nebyl nijak daleko, ale naopak velice blízko. I když se jedná o muže – hrdiny, kteří jsou sebevědomí a předem počítají několik tahů dopředu, vždy se jim nevyplatí důvěřivost. Ve chvíli, kdy si myslí, že svět není ještě tak zkažený a jsou lidi, kterým se věřit dá, okamžitě pocítí, jak se mýlili.
   Kdo má rád detektivní literaturu, která je dramatická, dobře psychologicky propracovaná a zároveň drsně reálná, tomu lze romány Pavla Frýborta jen vřele doporučit. Nezmínil jsem sice všechna jeho díla, ale kdo si přečte alespoň některá, myslím, že ta další už bude vyhledávat sám.
 
 
 Vladimír Samiec
 
 
 
Vekslák 1988
Příběh vysokoškoláka Michala Najmana, který kolem sebe vidí, jak si  jedni užívají výhod socialistické společnosti ve vilách s bazény, zatím co jiní si na studia musí přivydělávat třeba u deratizační firmy. Rozhodne se s tím něco udělat. Jsou lidé, kteří si myslí, že jako student ekonomie může sehnat dolary či marky, ale on se svou poctivostí a důvěřivostí nemá šanci. Přitlačí ho však okolnosti. V Deratizační firmě je mu oznámeno, že svou ledabylostí zabil celou farmu nutrií a donutí ho podepsat závazek splatit škodu. Michal, který důvěřoval cikánovi Lájošovi, přijme. Ještě několikrát naletí než se rozhodne být stejně nekompromisní, jako ti v okolí. A tak se začne vloupávat do bytů lidem, o kterých ví, že sami k penězům přišli nezákoně. Neuvědomí si, že on sám je teď stejný jako oni a tak také může stejně dopadnout. A to se také stane.
 
 
Vekslák 2 aneb Malý český bordel
 
Pokračování příběhu Michala Najmana, který se po amnestii v r. 1989 znovu dostává do soukolí pražského podsvětí.
Michal Najman, odsouzený za zabití, se chce po amnestii pomstít těm, kteří ho dostali do vězení. Rychle se zorientuje v prostředí pražských prostitutek, pasáků a podvodníků různého formátu a mezi nimi se snaží vydíráním a podvody získat peníze. Ve svém bytě nainstaluje kamery a pronajímá ho lidem toužícím po soukromých intimních hrátkách. Jak Michal předpokládá, dozví se tímto způsobem spoustu zajímavých informací, které použije k vydírání. Dnes je již člověkem bez skrupulí a morálních ohledů a jakýkoliv nezákonný čin dokáže před svým svědomím obhájit. Neštítí se ani vraždy na objednávku, hraje ale příliš nebezpečnou hru, v níž nejen nakonec ztrácí všechny získané peníze, ale v níž mu jde i o život.
 
Vekslák 3 aneb A po nás potopa 
Třetí část románu, ve kterém se hlavní hrdina, bývalý vekslák Michal Najman, opět ve snaze přijít k penězům, což se mu již několikrát povedlo, ale vždy o ně zase přišel. Zjistí, že jeho auto je kradené a přijde o něj. Rozhodne se vypátrat viníka a dostat z něj zpátky své peníze. Opět se tak  pomalu dostává do stále většího kolotoče různých zločineckých skupin, jenže tentokrát už je rozhodnut být ještě tvrdší a nekompromisnější, protože jen tak má šanci zvítězit a získat nejen peníze, ale také přežít. Přitom nečekaně potkává některé své staré „známé“ , jako např.Dr.Mareše, který stál za podvodem z první knihy o vekslákovi, který celou Michalovu dráhu odstartoval. Tentokrát mu však nabízí spolupráci. Dá se mu však věřit?
 
 
Válka policajtů  
Volné pokračování příběhů bývalého veksláka, nyní podnikatele v oboru zprostředkování obchodu i likvidací dluhů.
Michal Najman, jehož dosavadní život byl plný rizik a neblahých zkušeností je nyní podnikatel nového typu, který se bez investic snaží vydělat na zprostředkování obchodu a vymáhání pohledávek. Je však příliš malá ryba, která se zaplete do záležitostí bohatších a mocnějších partnerů. Kolem Michala se pohybují různí  lidé, kteří ho nepochybně využívají jako figurku pro své vlastní politické a mafiánské hry, jejímž výsledkem je další Michalův pád až na dno. A tak jako ve většině autorových příbězích, je tím nejpodstatnějším boj o vlastní život.
 
 
Přesilová hra  
Detektivní příběh představuje nekonvenčního mladého vyšetřovatele, který se neosvědčí a je přeřazen k vyšetřování krádeže obrazů z mimopražského kostela.
Spletitý případ se podivuhodně prolíná s prvním, hrdina naráží na síť zlodějů, překupníků, kteří vykonávají instrukce zatím neznámého šéfa. Příběh pochopitelně končí dopadením pachatelů.
 
Power play
Děj detektivního románu se odehrává na sklonku 80. let v Praze.
Hlavní hrdina kriminalista Jareš rozkrývá na pozadí případu uprchlého vězně složitý případ obchodníků se starožitnostmi. Vyšetřování ho vede do vysoké společnosti a k přesvědčení o propojení zločinců s policejními kruhy. Jareš postupuje zcela nekompromisně a je sám ohrožen na životě. Případ úspěšně vyřeší, avšak jeho metody se nesetkají s pochopením nadřízených a je propuštěn.
 
 
Bodyguard  
Kriminální román se známým hrdinou Jarešem, dříve policistou, posléze soukromým detektivem, který v příběhu vystupuje jako ochránce rodiny bohatého podnikatele.
Detektivní agentura, jejímž je Jareš spolumajitelem, přijala tentokrát zakázku ochraňovat rodinu podnikatele a generálního ředitele významné firmy zabývající se počítači. Vyděrači chtějí dva miliony, jinak prý jde rodině o život. Ale všechno je to nějak nelogické, podivné, komplikované. Okolo ředitele se množí vraždy, umírají i vyděrači, do hry vstupují tajné služby. Jareš sám je obviněn, že ředitele vydírá. Je vyhozen z agentury, dirigován tajnými službami a někdo ho chce zabít...
 
 
Dohazovač  
Velice dobře propracovaný kriminální román českého autora se v rámci detektivního cyklu zabývá působením členů zahraničních zločineckých organizací na našem území.
Bývalý kriminalista a později soukromý detektiv Jareš, hlavní postava autorova cyklu kriminálních románů, vystupuje v této knize jako spolumajitel seznamovací agentury, jehož klienti se dostali do zdánlivě banálních problémů. Případ známé stárnoucí modelky, která chce využít Jarešovu detektivní minulost a získat zpátky ukradený šperk, otřese hrdinovým předsevzetím skončit s vyšetřovací činností a zavede ho doprostřed nejsložitější a nejnebezpečnější kriminální akce v celé jeho kariéře.
 
 
Reportér  
Román ze života špičkového českého reportéra, kterému se dostanou do rukou kompromitující materiály na lidi z nejvyšších kruhů.
Reportér Petr Rybář je kontaktovám neznámým člověkem, který mu nabídne dokumenty o podvodných finančních obchodech v jedné makléřské firmě, která má vazby na vládní kruhy. Rybář je zvyklý psát o ožehavých věcech a tak si jako správný novinář všechno důkladně prověřuje. Současně stoupá i v zaměstnání strmě vzhůru, obsazuje post šéfredaktora. Svůj kompromitující článek pošle do tisku až na poslední chvíli a teprve v následujících dramatických hodinách se přesvědčí, že to bude bomba, která tiká jen v jeho rukou. Po jeho rychlém vzestupu následuje ještě strmější pád.
 
 
 
Městečko jako malované  
Reportér Petr Rybář se po koupi regionálního tisku na zdánlivě idylickém malém městě setkává s vraždou, vyděračstvím a pokrytectvím.
Petr Rybář, znechucený novinářským skandálem, který autor popsal v románu Reportér, odchází ze světa velké novinařiny a kupuje si malé místní noviny. Když však přijede převzít redakci, najde bývalého majitele zavražděného. Petr postupně odhaluje praktiky svého předchůdce i zákulisí maloměstských historií a dobře se baví až do okamžiku, kdy poznává pravou tvář některých vážených občanů, kteří se neštítí vydírání, obchodu s dětskou pornografií, krádeží uměleckých památek a zvědavého novináře, který jim vidí do talíře, se rozhodnou umlčet. Román je svižně a vtipně napsán, s dobrou znalostí lidí a poměrů na malém městě.
 
 
Muž na prodej  
Dramatický román ze současnosti, jehož hrdina, drobný podnikatel, se stává bezmocnou loutkou v rukou vyděračů.
Petr Rybář, hrdina románů Reportér a Městečko jako malované, si založil firmu, nabízející služby všeho druhu, včetně doprovodu osamělé dámy do společnosti. Tak se stane, že zadlužená podnikatelka představí Petra lidem z úvěrové firmy jako svého snoubence a vyděrači z ruskojazyčné mafie zaměří svou nebezpečnou pozornost na něho. Šikovný advokát opatří Petrovi novou identitu a ten odjede do zahraničí v domnění, že pronásledování končí. Člověk, pod jehož jménem vystupuje, však má podobné problémy a tak štvanice pokračuje. Napínavý příběh spěje nezadržitelně k explozivnímu závěru.
 
 
 
Poslední soud  
Hlavním hrdinou kriminálního románu ze současné Prahy je soukromý detektiv, který pátrá po dceři podnikatele.
Arogantní obchodník, zvyklý na úspěch, postavení i peníze, nejprve pověří bývalého kriminalistu, nyní spolumajitele informační agentury, aby mu zjistil veškeré dostupné informace o potencionálním obchodním partnerovi. Toho však někdo zastřelí detektivovi před očima. Později jej požádá, aby nalezl jeho patnáctiletou dceru z prvního manželství, která záhadně zmizela. Když ji najde, někdo ho omráčí a ona znovu zmizí. To je však jen začátek. Pátrání přivádí detektiva do prostředí drogových dealerů, narkomanů, vyděračů i nájemných vrahů. Postupně se zaplétá do složité hry policistů, zahraničních tajných agentů, obchodníků se zbraněmi, narkotiky i prostitucí. Nedokáže zabránit tragédii, do které vyústí rodinný rozvrat, způsobený krutostí i touhou po majetku. Autor se jednostranně zaměřuje na negativní jevy života současné společnosti. Všude vládne bezohlednost, násilí a cynismus. Tomu odpovídají i zvolené jazykové prostředky, ve kterých převládá nespisovná čeština a vulgární výrazy.
 
 
Berunky  
Kriminální román se společenskokritickým podtextem uvádí na scénu soukromého detektiva, který pátrá v podsvětí po nezvěstné sedmnáctileté dívce.
Zdánlivě jednoduché pátrání zavede hrdinu mezi překupníky drog a obchodníky s bílým masem, jejichž kontakty sahají nejen dovnitř policejního aparátu, ale i mezi politické špičky. Ztracená dívka je navíc nemanželskou dcerou ambiciózního senátora a tak se detektiv dostane i mezi mafii kolem jedné vytunelované banky a přivodí si tak řadu nebezpečných situací. Spojení se zajímavou finanční manažerkou mu umožní pochopit zákulisí špinavých transakcí, zachránit si život i nalézt naivní dívku, která ohrožovala řadu lidí. Kniha je volným pokračováním románu Poslední soud.  
 
 
 
 
Zpracoval: Vladimír Samiec
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář